განებივრებული ხალხი ვართ ქართველები. იმდენი და ისეთი საამაყო ადამიანი გვყავს გვერდში, მსოფლიოში საუკეთესოობას ლამის ჩვეულებრივ ამბად ვუთვლით…
ბატონ გურამ საღარაძეზე ახალი რა ვთქვა? თავისი წილი ლელო მაშინ გაიტანა, როცა სსრკ-ის ჩემპიონობა ევროპის ჩემპიონობაზე რთული მისაღწევი იყო. ჰოდა, ამ დონის ნაკრებს ლამის შვიდი წელი უკაპიტნა…
დღეს ბატონი გურამი იუბილარია. მერვე ათეული დახურა, თუმცა მის მხნეობას ორჯერ უმცროსებიც შენატრებენ. მის ოჯახში შევხვდით. მომიბოდიშასავით: არ ჰგავს ეს ბინა სპორტული რეგალიებით დამძიმებული კაცისას, 30 წელია, რემონტი ვერ გავახერხე, თუმცა ფულის სიყვარულით არც მიჭიდავია და არც მერე მიცხოვრიაო. საუბარიც ასეთივე ალალი და უშუალო გამოგვივიდა.
– ბატონო გურამ, სპორტზეც ვთქვათ. ორგზის მსოფლიოს ორგზის ჩემპიონობა ცალკე ლეგენდაა და როგორ მოხდა, ოლიმპიადაზე წაუგებელ კაცს ვერცხლი რომ გერგოთ?
– მაშინ ცოტა უცნაური წესები იყო. მსაჯების გადაწყვეტილებით მოგება ერთი საჯარიმო ქულით ფასდებოდა, ფრე კი ორი საჯარიმო ქულით. გაქონილ თურქ ისმაილ ოგანთან მაჭიდავეს და ფრედ დავასრულეთ. ოქრო იმას ერგო, რადგან ჩემზე 700 გრამით მსუბუქი აღმოჩნდა. მესამე ადგილზე გასული ირანელი სულ თავში ირტყამდა ხელებს, მაგას ოქრო როგორ გაატანეო…
– გქომაგობდათ?
– მანამდე სოფიაში ვიყავით. ირანელს ეპილეფსია ჰქონია და წამიერად გაითიშა. მე რომ ხელი არ შემეშველებინა, კედელს დაარტყამდა თავს. იმის მერე მემეგობრებოდა.
– მაშინ სსრკ-ის ნაკრებში მოხვედრა უფრო ძნელი იყო, ვიდრე ევროპის ჩემპიონობაო…
– ეგრეც იყო. ჩემი სანაკრებო კარიერა 1962 წელს დაიწყო თბილისის ტურნირის მოგებით. ნაკრების მწვრთნელი ალექსაბდრ იაკინი დიდებული კაცი იყო. რვა წონით კატეგორიაში ხუთი ქართველი ვიყავით. ხუმრობით „კავკაზსკი პლენნიკ“ შეარქვეს. ჩვენ კიდევ ჯოკია შევარქვით, ულვაშები მოვაშვებინეთ და ქართული სადღეგრძელოები ვასწავლეთ. შეკრებები ხან ყირიმში გვქონდა, ხან წახკაძორში და ხანაც ვლადივოსტოკში. მამასავით გვპატრონობდა.
– მწვრთნელი ახსენეთ და ბარემ, თქვენი პირველი დამრიგებელი გავიხსენოთ. მით უმეტეს, ჩემი მოგვარე ყოფილა…
– ბატონი შალვა ნოზაძე მართლაც დიდებული პიროვნება იყო. ტექსელის კუნძულის ცნობილი აჯანყების მონაწილე გახლდათ. ომის შემდეგ ცოტა ხანი თავადაც ჭიდაობდა, მერე კი მწვრთნელობა დაიწყო. თუ ჩემში ადამიანური და კაცური ხასიათი დევს, დიდწილად მისი დამსახურებაცაა.
– ბატონო გურამ, სპორტიდან 30 წლის ასაკში წახვედით. ცოტა ნაადრევი ხომ არ იყო?
– 1968 წელს ევროპაზე ბრინჯაო ავიღე. ვერცხლსა და ბრინჯაოს კიდევ 4-5 წელი მოვიგებდი, მაგრამ ოქროს გარდა მედალს მედლად არ ვთვლიდი. ამას ჩემი უახლოესი ადამიანების გარდაცვალებაც დაემთხვა და საბოლოოდ ასე გადავწყვიტე.